EKONOMİ

Ons altın, İtalya’nın kendi parası kullanacağı açıklamalarıyla yükseldi

Euro Bölgesi’nin sıkıntılı ülkelerinden olan İtalya’da bütçe kurulu, İtalya’nın kendi parasını kullanmasıyla mali sıkıntıları aşabileceğini belirtti. Bu açıklamanın ardından ons altın, %1 yükselişle 1.200 dolar seviyesine yükseldi.

İtalya hükümetindeki anlaşmazlık ve mali süreçteki sıkıntılar, hisse senetlerinde düşüşe neden olurken euroda da değer kaybı yarattı. Bu durum, güvenli liman olarak görülen altın fiyatlarının yükselmesini destekledi.

Geçen hafta FOMC sonrası düşüş yaşayan ons altın, bugün İtalya haberleri ile birlikte yükseliş trendine döndü. Yıla iyimser başlayan altın fiyatları, ticaret savaşları endişeleri ile değer kaybederken tahvil ve faiz getirili araçlara talebin artmasıyla düşüşünü hızlandırdı.

6 ay üst üste düşüş yaşayan ons altın, dün 1.184 dolar seviyesine geriledi ve kaybını sürdürdü, ancak bugün artan risklerle tekrar 1.200 dolar seviyesine yükseldi.

Yurt içinde ise USD/TRY kurunun 6,96 üzerine yükselmesi ve ons tarafındaki yükselişle beraber Gram Altın fiyatları 232 TL’ye çıkarken Çeyrek Altın ise 370 TL’den satıcı buluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu