EKONOMİ

TCMB Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi: Dolar/TL Paritesi Tahimleri

Dolar Türk Lirası Paritesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarını açıkladı. Ankete göre, katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 68,01 oldu. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 67,22’ye göre bir artış anlamına geliyor.

Anket sonuçlarına göre, katılımcıların 12 ay sonrası TÜFE beklentisi yüzde 45,28 oldu. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 44,94’e göre bir artış anlamına geliyor. 24 ay sonrası TÜFE beklentisi ise yüzde 25,82 olarak gerçekleşti.

Katılımcıların politika faizi beklentisi de yükseldi. BİST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi yüzde 33,22 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yüzde 33,68 olarak gerçekleşti.

Dolar/TL beklentisi ise cari yıl için düştü. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi 30,05 TL oldu. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise 38,64 TL olarak gerçekleşti.

Katılımcıların 2023 yılı büyüme beklentisi yüzde 4,1 iken, 2024 yılı büyüme beklentisi yüzde 3,4 olarak gerçekleşti. Bu, bir önceki anket dönemindeki yüzde 3,8’e göre bir düşüş anlamına geliyor.

TCMB Ekim ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçları, Türkiye ekonomisinde enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceği ve dolar/TL kurunun yükseleceği yönündeki beklentileri güçlendiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu